تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1 _تلفن : 4_22815603_021

       

مقالات

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی نوع خاصی از تصویر برداری سینه است که از اشعه ایکس با دوز کم برای تشخیص زودهنگام سرطان قبل از اینکه علائم بیماری مشخص شود،

استفاده می کند. هنگام انجام ماموگرافی بیمار بایستی در مورد هر گونه علائم و نشانه ای از درد و یا بیماری در سینه، جراحی قبلی، سابقه بیماری سرطان سینه در اقوام و نزدیکان خود و بارداری دکتر را در جریان قرار دهد. بیمار بایستی جهت انجام ماموگرافی از مصرف هر گونه مواد خوشبو کننده یا لوسیون بر دستان و سینه خودداری کند زیرا ممکن است سبب اختلال در صحت تشخیص پزشک معالج شود. بهتر است مراجعه کننده یک نسخه کپی از ماموگرافی های قبلی را هنگام مراجعه در زمان مورد نظر به رادیولوژیست خود نشان دهد.
برای بررسی سرطان سینه از ماموگرافی استفاده می شود. این نمونه از ماموگرافی را ماموگرافی تشخیصی می نامند. ماموگرافی می تواند جهت شناسایی یک سرطان کوچک در مراحل اولیه و قابل درمان استفاده شود. بسته به سن زن و عوامل دیگر، حدوداٌ 10 تا 15 درصد از سرطان سینه با ماموگرافی شناسایی و تشخیص داده نمی شود، و این سرطان ها اغلب با معاینه پزشک نیز قابل تشخیص می باشد. برای یک زن مهم است که هر ماه BSE و سینه را جهت پیشگیری از سرطان سینه به دکتر نشان دهد.
ماموگرافی چیست؟
ماموگرافی نوعی تصویر برداری پزشکی است که پزشک با استفاده از سیستم رادیویی با دوز کم برای دیدن داخل سینه استفاده می کند. سنجش ماموگرافی را ماموگرام نامیده می شود و به تشخیص زود هنگام بیماری سرطان سینه کمک می کند. رادیوگرافی نوعی تست پزشکی غیر تهاجمی می باشد که به پزشک در تشخیص و درمان شرایط درمانی کمک می کند. تصویر برداری با اشعه ایکس شامل قرار گرفتن بخشی از بدن تحت اشعه ایکس با دوز کم جهت ایجاد تصویری از اندام درونی بدن می باشد. اشعه ایکس جزء قدیمی ترین و رایج ترین فرم های تصویربرداری پزشکی می باشد.
سه پیشرفت اخیر در ماموگرافی شامل ماموگرافی دیجیتال، تشخیص کامپیوتری و تموسنتز سینه می باشد.
ماموگرافی دیجیتال، که به نام ماموگرافی دیجیتالی کامل (FFDM) نامیده می شود، یک سیستم ماموگرافی است که در آن فیلم اشعه ایکس توسط الکترونیک جایگزین می شود که اشعه ایکس را به تصاویر ماموگرافی تبدیل می کند. ماموگرافی دیجیتال شبیه به دوربین دیجیتال هستند که تصویر را با کیفیت بهتر و تابش با دوز کمتر را ارائه می دهند. این تصاویر دیجیتال از سینه برای بررسی توسط رادیولوژیست بر روی کامپیوتر ذخیره می شوند. تجربه بیماران طی انجام ماموگرافی دیجیتال بسیار شبیه به ماموگرافی مرسوم می باشد.
نحوه کارکرد اشعه ایکس:
اشععه ایکس نوعی از امواج تابشی مانند نور و رادیووی است است. که از میان بیشتر اجسام مانند بدن انسان عبور می کند. هنگامی که بخشی از بدن مورد بررسی قرار بگیرد، دستگاه تولید کننده اشعه ایکس، تابش کوچکی را از بدن بیمار عبور می دهد و شروع به ضبط تصویر بر روی فیلم تصویربرداری می کند.
اندام مختلف بدن اشعه ایکس را با درجه های مختلف جذب می کنند. استخوان های متراکم اشعه بیشتری را نسبت به بافت های نرم مانند ماهیچه، چربی جذب می کنند. در نتیجه استخوان در اشعه ایکس به صورت سفید نشان داده می شود و بافت های نرم به صورت خاکستری و هوا به رنگ مشکی نشان داده می شود.
روش انجام ماموگرافی:
ماموگرافی به صورت سرپایی انجام می شود.
در طی انجام ماموگرافی، یک تکنسین متخصص رادیولوژی سینه شما را بر روی پلتفرم مختص تست ماموگرافی قرار می گیرد و با یک دستمال پلاستیکی شفاف فشرده می شود و رادیولوژیست به آرامی سینه را فشرده می نماید.
چه زمانی بایستی اولین ماموگرافی را انجام داد و راهنمایی های لازم جهت غربالگری سرطان سینه چیست؟
سازمان های مختلف توصیه های مختلفی را با توجه به زمان بندی و رایج بودن ماموگرافی پیشنهاد می دهند.
انجمن سرطان امریکا پیشنهاد می کند که زنان در سن 45 سالگی اولین ماموگرافی خود را انجام دهند و این روند به صورت سالانه تا 54 سالگی نیز ادامه داشته باشد. و از سن 55 سالگی به بعد روند انجام تست ماموگرافی هر دو سال یک بار انجام شود.
نکاتی پیرامون ماموگرافی:
•    ماموگرافی نوعی تصویر برداری از بافت های سینه می باشد که بر روی فیلم اشعه ایکس تولید می شوند.
•    ماموگرافی کارآمدترین روش غربال گری برای شناسایی زود هنگام سرطان سینه می باشد.
•    ماموگرافی تنها چند ثانیه زمان نیاز دارد و بعضاً به صورت محدود سبب نارضایتی بیمار شود.
•    یک ماموگرافی غیر طبیعی لزوماً به معنای وجود سرطان نیست، و سایر آزمایش ها از جمله، MRI ، بیوسپی برای تشخیص و معاینات بیشتر بایستی انجام شود.
•    ماموگرافی وجود سرطان سینه را نادیده نمی گیرد و نسبت به شناسایی آن واکنش نشان می دهد.
•    ماموگرافی غربالگری در فواصل زمانی منظم جهت تشخیص ناهنجاری در سینه انجام می شود.
•    ماموگرافی تشخیصی رویه ای است که زمانیکه انجام می شود که ماموگرافی غربالگری کافی نباشد یا یک اختلال بالقوه شناسایی شده باشد که شامل تصاویر بیشتری از سینه بیمار می شود.
•    ماموگرافی تشخیصی نسبت به ماموگرافی غربالگری زمان بیشتری را می برد، زیرا اشعه ایکس بیشتری جهت تصویر برداری از زوایای مختلف سینه و تابش های بیشتری نیاز است.
به وطر معمول ماموگرافی برای بیمارانی که دارای علائمی نظیر عفونت، توده در سینه خود باشند ضروری است، همچنین خانم های بالای 50 سال بایستی به صورت جدی هر سال ماموگرافی انجام دهند. زمانی که پزشک مشکوک به وجود توده درون سینه باشد انجام ماموگرافی را ضروری می داند. همچنین در افراد مشکوک مبتلا به سرطان سینه انجام ماموگرافی جهت مشخص شدن و پیگیری بیشتر لازم و ضروری است. ماموگرافی روشی زودرس برای تشخیص و پیشگیری از سرطان سینه در زنان جوان می باشد که بهتر است بین سن 35 تا 40 سالگی انجام شود.
برخی نیز تصور می کنند سونوگرافی نیز روشی جایگزین برای انجام ماموگرافی می باشد که این تصوری غلط است و تنها می تواند در روند تشخیص بیماری کمک نماید. سونوگرافی بهترین روش برای تشخیص کیست های سینه می باشد.
بهتر است ماموگرافی را در مراکز پزشکی معتبر انجام دهید. مجتمع پزشکی دکتر هاشمی با کادری مجرب پذیرای شما دوستان عزیز می باشد. و همیشه از خداوند برای شما سلامتی را آرزو می کنیم.


 691,    01  ارديبهشت  1397 ,   مقالات
Super User

مهندس رضا محمودزاده

دارای مدرک فوق لیسانس نرم افزار 

با سالها تجربه برنامه نویسی برای سازمان های و شرکتهای  دولتی و خصوصی

طراحی و راه اندازی انواع وب سایت های شرکتی ، اطلاع رسانی، شخصی و..

طراحی و راه اندازی انواع فروشگاه های آنلاین

سالها تجربه در راستای نرم افزار های پزشکی

نظر دادن

درباره ما

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام  مطرح نمایید تا در اسرع وقت و بصورت شبانه روزی به سوالات شما پاسخ داده شود.

 

آخرین مقالات

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین مطالب ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1
تلفن :  : 4_22815603_021
فکس : 89775393_021