تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1 _تلفن : 4_22815603_021

       

مقالات

تراکم استخوان چیست؟

تراکم استخوان چیست؟

از زمانی که جنین شروع به شکل گرفتن می نماید، کلسیم به تدریج در استخوان ها رسوب می کند و در زمان رسیدن به سن بلوغ (حدود بیست سالگی) استخوان ها متراکم می شوند

.
ژنتیک و فعالیت بدنی دو عامل بسیار مهم و اساسی در تعیین تراکم استخوان هستند. همچنین میزان مصرف ویتامین D و کلسیم در افزایش تراکم استخوان ها بسیار موثر هستند. 70 درصد پوکی استخوان ها مربوط به ژنتیک است و افرادی که خانواده آن ها دچار پوکی استخوان شده اند بیشتر در معرض خطر پوکی استخوان هستند.
به این ترتیب ورزش و مصرف کلسیم و ویتامین D عواملی هستند که روند پوکی استخوان را کاهش می دهند و سبب ایجاد استخوان های متراکم تری خواهند شد. درمان پوکی استخوان زمانی انجام می شود که آزمایش تراکم استخوان نشان دهنده پوکی استخوان باشد.
 
تست سنجش تراکم استخوان:
در گذشته تشخیص و شناسایی میزان پوکی استخوان تنها پس از شکسنگی‌های استخوان قابل اندازه گیری بود. اما اکنون آزمایش تراکم استخوان با دقت بالا توانایی محاسبه تراکم بافت استخوان افراد را خواهد داشت.
سختی و تراکم استخوان ها را می توان با استفاده از تست سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری تعیین کرد. روش های متفاوتی جهت سنجش تراکم استخوان وجود دارد ولی رایج ترین و پرکاربردترین آن ها استفاده از روش DEXA می باشد. در روش DEXA از اشعه ایکس برای سنجش تراکم استخوان استفاده می شود. در این روش اشعه ایکس جذب استخوان و مقداری دیگر از بدن خارج می شود که با بررسی و اندازه گیری اشعه ایکس خارج شده از بدن در هر دو حالت میزان تراکم استخوان را به دست می آورند.
هرچه اشعه ایکس کمتری به گیرنده دستگاه برسد به این معناست که استخوان دارای تراکم بالاتری است و دستگاه اشعه کمتری جذب کرده است. در واقع هر چه میزان مواد استخوان شما در واحد حجم بیشتر باشد، تراکم استخوانی بالاتر خواهد بود در نتیجه استخوان محکم تر و قوی تر خواهد بود.
سنجش تراکم استخوان چگونه انجام می شود:
دو نمونه دستگاه برای سنجش تراکم وجود دارد:
1-    اسکنرهای مرکزی
2-    اسکنرهای محیطی
در اسکنرهای مرکزی با استفاده از لگن و ستون فقرات تراکم استخوان بررسی می شود اما در اسکنرهای محیطی با استفاده از مچ دست، پا و انگشتان میزان تراکم استخوان سنجیده می شوند.
 
تست تراکم استخوان انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:
برای اندازه گیری مستقیم تراکم استخوان تکنیک ها و روش های مختلفی ابداع شده اند که عمدتاً به دو قسمت DeXA,ULTRASOUND تقسیم می شوند. از بین آن ها با توجه به فاکتورهای دقت و تکرار پذیری نتایج بدست آمده است. روش جذب اشعهX  با دو سطح انرزی یا به اصطلاح DEXA بعنوانGOLD standard  روشی استاندارد شناخته شده است.
1.    سنجش میزان جذب انرژی دوگانه اشعه ایکس یا به اختصار DXA : این مدل تست، مطمئن‌ترین و مفیدترین روش تست سنجش تراکم استخوان است که نتایج  قابل اعتمادی از تراکم استخوان برای قسمت‌های مختلف بدن، مانند ستون فقرات، لگن و مچ دست یا پا ارائه می‌دهد. این نمونه تست نوع خاصی از اشعه ایکس است که اشعه با مقدار بسیار کم را به بیمار می‌تاباند.DXA  بهترین تست جهت تشخیص پوکی استخوان می باشد و شانس شکستگی استخوان را نیز پیش‌بینی می نماید. همچنین میزان اثربخشی درمان‌ها را نیز مشخص می‌کند.
2.    سی‌تی کمّی (Quantitative) : این مدل تست، نوع خاص دیگری از اشعه ایکس است که مقادیر قابل اعتمادی از تراکم استخوان را در ستون فقرات را نشان می‌دهد. در این نوع سی‌تی اشعه بیشتری از DXA به بیمار تابیده می شود. پزشکان از این تست برای تشخیص پوکی استخوان استفاده نمی‌کنند.
3.    تست اولتراسوند: روش اولتراسوند جهت اندازه‌گیری تراکم استخوان پاشنه پا به کار گرفته می شود. این تست تراکم استخوان نیز می‌تواند کمک کند چه فردی در معرض خطر شکستگی استخوان قرار دارد، اما پزشکان از این تست برای تشخیص پوکی استخوان یا پیگیری تغییرات در تراکم استخوان در طول زمان استفاده نمی‌کنند.
نحوه انجام تست:
در طول انجامDXA، شما روی میزی می‌خوابید. سپس، یک ماشین اشعه ایکس از یکی از استخوان‌های شما اسکن می‌گیرد. این تست به شما صدمه‌ای وارد نکرده یا برای شما ناخوشایند نیست. لازم نیست دارویی ببلعید یا تزریق کنید. کل زمان انجام تست، 5 تا 10 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.
چه زمانی بایستی تراکم استخوان را اندازه گیری نماییم:
1-    زمانی که در معرض خطر ابتلا به استئوپروز یا پوکی استخوان قرار داریم از سنجش تراکم استخوان استفاده می شود.
2-    در خانم های 65 سال و بالاتر به دلیل یأسگی و کاهش تراکم استخوان بهتر است تراکم استخوان سنجش شود.
3-    کسانی که کورتون به مدت طولانی استفاده می کنند بهتر است از سنجش تراکم استخوان استفاده نمایند.
4-    مردان بالاتر از 70 سال
درمان پوکی استخوان:
درمان پوکی استخوان را زمانی می توان انجام داد که آزمایش سنجش تراکم استخوان بیانگر پوکی استخوان باشد. مصرف ویتامین D و کلسیم کمک شایانی به درمان پوکی استخوان می نماید. همچنین مصرف داروهایی مانند آلندرونات به صورت قرص های روزانه و هفتگی نیز به درمان آن کمک خواهد کرد.


Super User

مهندس رضا محمودزاده

دارای مدرک فوق لیسانس نرم افزار 

با سالها تجربه برنامه نویسی برای سازمان های و شرکتهای  دولتی و خصوصی

طراحی و راه اندازی انواع وب سایت های شرکتی ، اطلاع رسانی، شخصی و..

طراحی و راه اندازی انواع فروشگاه های آنلاین

سالها تجربه در راستای نرم افزار های پزشکی

نظر دادن

درباره ما

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام  مطرح نمایید تا در اسرع وقت و بصورت شبانه روزی به سوالات شما پاسخ داده شود.

 

 

آخرین مقالات

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین مطالب ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1
تلفن :  : 4_22815603_021
فکس : 89775393_021