تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1 _تلفن : 4_22815603_021

       

مقالات

سونوگرافی عمومی

سونوگرافی عمومی

تصویر برداری سونوگرافی (فراصوت) با استفاده از امواج صوتی تصویری از اعضاء و جوارح درونی بدن به پزشک نشان می دهد.

سونوگرافی علاوه بر استفاده و کارایی در حاملگی نیز قابلیت به کار گیری در تشخیص انواع ناهنجاری های جنین، کاربردهای درمانی دیگر را نیز دارد. از سونوگرافی برای تشخیص انواع ناهنجاری ها و بیماری ها استفاده می شود. از سونوگرافی برای کمک به تشخیص دلیل بیماری و درد، تورم و عفونت در اندام های داخلی بدن و بررسی نوزاد در زنان باردار و بررسی مغز و ستون فقرات جنین استفاده می شود. همچنین از سونوگرافی عمومی برای تشخیص بیماری های قلبی و ارزیابی آسیب پس از حمله قلبی استفاده می شود. سونوگرافی عمومی، سونوگرافی سه بعدی روشی ایمن، غیر تهاجمی است و از تابش یونی استفاده نمی کند.
سونوگرافی عمومی و سونوگرافی سه بعدی نیازی به هیچ کمکی و آماده سازی خاصی ندارد. دکتر سونوگرافی شما را در مورد نحوه و چگونگی آماده سازی قبل از انجام سونوگرافی از جمله اینکه چه چیزی باید خورد و نوشید یا خودداری کرد، آگاه می کند.
توجه داشته باشید برای انجام سونوگرافی از به همراه داشتن جواهرات خودداری فرمایید و لباس های راحت و گشاد بپوشید. همچنین ممکن است از شما درخواست شود از لباس های مخصوص انجام سونوگرافی استفاده نمایید.
 
سونوگرافی عمومی چیست؟
همانطور که پیش تر گفته شد سونوگرافی عمومی و سونوگرافی سه بعدی روشی بی خطر و بدون درد می باشد و تصاویری را جهت کمک به تشخیص بیماری به دکتر نشان می دهد. تصویر برداری سونوگرافی، نیز اسکن فراصوت نامیده می شود. جهت انجام سونوگرافی عمومی و سونوگرافی سه بعدی از یک پروب یا مبدل کوچک استفاده می شود و ژل مخصوص نیز مستقیماً بر روی پوست قرار می گیرد. در سونوگرافی امواج با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به بدن منتقل می شود.
پروب یا مبدل فرکانس بازگشت صداها را جمع آوری می کند و سپس کامپیوتر از امواج صوت ها جهت ساخت تصویر یا عکس سونوگرافی استفاده می کند. در معاینات سونوگرافی از تابش اشعه استفاده نمی شود بنابراین بیمار در معرض تابش اشعه قرار نمی گیرد.
بدلیل اینکه تصاویر سونوگرافی در زمان حال حاضر گرفته می شود، پس می توانند ساختار و حرکت ارگان های داخلی بدن را نشان دهند، نظیر جریان خون درون رگ.
سونوگرافی یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان جهت تشخیص بیماری ها و درمان آن ها کمک می کند.
سونوگرافی معمولی تصاویری را در قسمت های نازک و مسطح بدن نشان می دهد. تکنولوژی های پیشرفته سونوگرافی نظیر سونوگرافی سه بعدی (3D) نوعی سونوگرافی است که امواج صوت را به تصاویر سه بعدی تبدیل می کند.
سونوگرافی داپلر قسمتی از معاینه سونوگرافی می باشد. سونوگرافی داپلر، سونوگرافی داپلر رنگی نامیده می شود و تکنیک ویژه ای از سونوگرافی می باشد که به پزشک این امکان را می دهد تا جریان خون را از طریق شریان ها و رگ ها در شکم، بازوها، پاها، گردن و یا مغز (در نوزادان و کودکان) و یا در ارگان های مختلف بدن مانند کبد یا کلیه ها ببیند و بررسی نماید.
نوع خاص دیگری از سونوگرافی وجود دارد که به نام سونوگرافی داپلر Doppler Sonography شناخته می شود. این نوع تصویربرداری براساس پدیده داپلر شروع به کار می کند. یکی از اهداف انجام سونوگرافی داپلر بررسی میزان و سرعت جریان خون در رگ ها و شریان های بدن است. در ارتوپدی از سونوگرافی داپلر بیشتر برای معاینه و بررسی احتمال لخته شدن خون در رگ های عمقی ساق DVT به کار گرفته می شود.
 
انواع سونوگرافی داپلر:
1-    سونوگرافی داپلر رنگی: در این نوع سونوگرافی از رایانه جهت تبدیل و تغییر اندازه گیر داپلر به یک آرایه از رنگ استفاده می شود. تا سرعت و جهت جریان خون را از طریق رگ های خونی نشان دهد.
2-    سونوگرافی داپر پاور: یک تکنیک جدید است که نسبت به سونوگرافی داپلر رنگی بسیار حساس تر است و قادر به ارائه جزئیات بیشتر جریان خون است، به ویژه زمانی که جریان خون کم یا حداقل باشد. با این حال، سونوگرافی داپلر پاور، به رادیولوژیست ها کمکی نمی کند تا جهت جریان خون تعیین شود، که در برخی موارد ممکن است مهم باشد.
3-    سونوگرافی داپلر طیفی: این سونوگرافی اندازه گیری جریان خون را به صورت گرافیکی نمایش می دهد. همچنین این نوع سونوگرافی قادر است اطلاعات جریان خون را به یک صدای متمایز که می تواند با هر ضربه قلب شنیده شود، تبدیل کند.
کاربردهای سونوگرافی:
آزمایشات سونوگرافی می تواند به تشخیص انواع شرایط بیماری و ارزیابی آسیب های اندام های بدن ناشی از بیماری کمک کند.
سونوگرافی به پزشکان کمک می کند تا علائم زیر را شناسایی کنند:
•    درد
•    ورم
•    عفونت
سونوگرافی یک روش مفید برای بررسی بسیاری از اندام های داخلی بدن است، که عبارتند از:
•    قلب و عروق خونی
•    کبد
•    کیسه صفرا
•    طحال
•    پانکراس
•    کلیه ها
•    مثانه
•    رحم، تخمدان و جنین در زنان باردار
•    چشم ها
•    غدد تیروئید و پاراتیروئید
•    بیضه ها
•    مغز جنین
•    لگن جنین
•    ستون فقرات نوزاد
سونوگرافی نیز در موارد زیر نیز استفاده می شود:
تصاویر سونوگرافی داپلر به پزشک کمک می کند تا موارد زیر را بررسی و ارزیابی کند:
1-    انسداد جریان خون (مانند لخته شدن خون)
2-    تنگ شدن عروق خونی
3-    تومورها و ناهنجاری های مادرزادی
4-    نبود جریان خون در اندام های مختلف
مزایا و معایب سونوگرافی
مزایا:
•    اکثر سونوگرافی ها از نوع غیر تهاجمی می باشند یعنی در آن ها از سوزن یا تزریق استفاده نمی شود.
•    بعضاً آزمایش سونوگرافی ممکن است موقتاً ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.
•    سونوگرافی به طور گسترده قابل استفاده است و استفاده از آن راحت و ساده می باشد. سونوگرافی نسبت به روش های تصویر برداری دیگر هزینه ی کمتری را نیز شامل می شود.
•    اسکن سونوگرافی تصویر واضحی از بافت های نرم نشان می دهد که امتیاز ویژه ای نسبت به تصویر برداری اشعه ایکس حساب می شود.
•    سونوگرافی روشی مناسب و ارجح نسبت به تصویر برداری های دیگر برای زنان باردار و جنین می باشد.
•    سونوگرافی تصویری واقیع را از اندام ها می دهد، که آن را به ابزاری مناسب برای روش های تهاجمی و تزریقی مانند نفوذ سوزن و تزریق می باشد.
معایب:
•    برای سونوگرافی تا کنون خطر و اثر بدی گزارش نشده است.

 

سونوگرافی عمومی


Super User

مهندس رضا محمودزاده

دارای مدرک فوق لیسانس نرم افزار 

با سالها تجربه برنامه نویسی برای سازمان های و شرکتهای  دولتی و خصوصی

طراحی و راه اندازی انواع وب سایت های شرکتی ، اطلاع رسانی، شخصی و..

طراحی و راه اندازی انواع فروشگاه های آنلاین

سالها تجربه در راستای نرم افزار های پزشکی

نظر دادن

درباره ما

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام  مطرح نمایید تا در اسرع وقت و بصورت شبانه روزی به سوالات شما پاسخ داده شود.

 

آخرین مقالات

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین مطالب ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1
تلفن :  : 4_22815603_021
فکس : 89775393_021