تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1 _تلفن : 4_22815603_021

       

مقالات

ماموگرافی

ماموگرافی

سرطان سینه در زنان اولین عامل مرگ میرزنان بیمار ناشی از سرطان در سراسر جهان و دومین عامل مرگ در کشورهای پیشرفته می باشد.

علت ایجاد سرطان سینه ناشناخته است بنابراین پیشگیری اولیه از ایجاد آن غیر ممکن است اما با تشخیص به موقع می توان به طور کامل آن را درمان کرد.
در طی 5 سال اخیر در اروپا، امید به بهبودی و درمان زنانی که دارای سرطان سینه هستند و تشخیص داده شده است، از 71 به 87 درصد افزایش یافته است. تشخیص زودهنگام سرطان سینه به درمان کامل آن و عدم نیاز به استفاده از روش های تهاجمی نظیر ماستکتومی (mastectomy) می انجامد. روش های مختلفی برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند که می توان به معاینه فیزیکی پستان (breast self-examination (BSE)) و معاینه بالینی پستان (clinical breast examination (CBE)) و غربال گری ماماموگرافی برای تشخیص بیماران بدون علامت screening mammography)) مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از غربال گری ماموگرافی تشخیص زودهنگام هرگونه پاتولوژی سینه قبل از معاینه بالینی می باشد.
انجمن سرطان امریکا(ACS)   و کالج رادیولوژی امریکا (ACR) دستورالعمل های ماموگرافی را برای تشخیص سرطان سینه تالیف و تهیه کرده اند. اگر در اولین مرحله سرطان تشخیص داده شود 100 درصد بیماران به طور کامل درمان خواهند شد. هر دو انجمن ACS و ACR ماموگرافی با دوز پایین را برای تشخیص سرطان های کوچک توصیه کرده اند. اگر چه ممکن است حدود 15 درصد از سرطان های سینه به واسطه ماموگرافی تشخیص داده نشود اما بهترین و موثرترین ابزار در تخیص زودهنگام سرطان ماموگرافی می باشد. در روش ماموگرافی نوعی از اشعه X را به سینه می تابانند و با مقایسه آنها، وجود یا عدم توده سرطانی را بررسی می کنند.
 
دستگاه ماموگرافی
به کسی که تست ماموگرافی را انجام می دهد ماموگرافیست نامیده می شود.
وظایف یک تکنسین ماموگرافی به شرح ذیل می باشد:
•    آموزش بیماران
•    حفظ حریم خصوصی بیماران
•    لمس پستان و زیر سینه
•    بررسی سوابق بیمار
•    تولید فیلم هایی با کیفیت بالا برای ارزیابی رادیولوژیستی
•    اطلاع به رادیولوژیست در مورد هرگونه ضایعه ی مشکوک

دو روش غربال گری (Screening) و تشخیصdiagnostic وجود دارد:
غربال گری برای زنانی که هیچ گونه علامتی ندارند به منظور تشخیص زودهنگام سرطان و انجام سریع درمان های اولیه مورد استفاده قرار می گیرد.
اما روش تشخیص برای زنانی انجام می شود که دارای علامت هستند و از مواردی همچون وجود توده در سینه خود، تخریب نوک پستان، تغییر رنگ پستان و یا تغییرات پوستی و ... شکایت دارند تا وجود یا عدم سرطان و بدخیمی یا خوش خیم بودن آن تشخیص داده شود.
بعضی از توده های سرطانی تا زمانی که به این اندازه  نرسند تشخیص داده نمی شوند

اما یک ماموگراف می تواند زمانی که توده در اندازه میکرو  می باشد آن را تشخیص دهد.
تکنیک های استاندارد برای تشخیص سرطان سینه عبارت اند از :
•    ماموگرافی با اشعه ایکس
•    Real-Time ultrasound
•    ام آر آی (MRI)
•    Color Doppler
•    Contrast ultrasound
•    ماموگرافی دیجیتال (Digital Mammography)
در روش ماموگرافی دیجیتال، فیلم اشعه ایکس جایگزین دستگاه های حالت جامد می شود و اشعه ایکس را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. شناساگرها مشابه دوربین های دیجیتال هستند که سیگنال های الکتریکی را برای تولید تصاویری از پستان مورد استفاده قرار می دهند که در صفحه نمایش کامپیوتر قابل مشاهده می باشد.
•    اسکینتیموگرافی (Scintimammography)
•    سیستم های تشخیص کامپیوتری (CAD)
سیستم های تشخیص کامپیوتری (CAD) از یک تصویر ماموگرافی دیجیتالی استفاده می کنند که می تواند از یک ماموگرافی معمولی یا دیجیتالی به دست اورده شود. نرم افزار کامپیوتری سپس مناطق مختلف که نشانه ای از توده و تراکم یا کلسفیکا را را ت جستجور می کند تا سرطان را تشخیص دهد. این سیستم این مناطق و توده ها را برجسته تر می کند و به رادیولوژیست و ماموگراف هشدار می دهد.
از جمله نشانه های سرطان سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    حساسیت و درد
•    تغییر در شکل و اندازه پستان و سینه
•    تورم
•    تخرین و تغییر رنگ نوک پستان
•    وجود تومود خوش خیم یا بدخیم
•    بزرگ شده گره لنفاوی
فاکتورهای موثر در افزایش خطر ایحاد سرطان سینه می توان به مواردی همچون سن، سوابق هورمونی، سوابق خانوادگی اشاره کرد.
براساس تحقیقی که در سال 2007 در کانادا در مورد سن ابتلا به سرطان سینه انجام شده است حدود 80 درصد زنان مبتلا به سرطان دارای 50 سال سن و بیشتر بوده اند و 28 درصد از موارد 70 ساله یا بیشتر بوده اند که در شکل زیر نشان داده شده است:
 
توصیه های انجام تست ماموگرافی برای زنان در سنین مختلف:
برای زنان 40 تا 49 ساله انجام تست های ماموگرافی به صورت مرتب لازم نیست اما در این سنین فرد خود باید معاینات سطحی را انجام دهد و در صورت مشاهده هر گونه توده ای به پزشک مراجعه نماید و در صورت امکان هر دو سال یکبار تست ماموگرافی را انجام دهد.
برای زنان 50 تا 69 ساله توصیه می شود که هر دو یا سه سال یکبار تست ماموگرافی به صورت مرتب انجام شود زیرا این دوره پرخطرترین دوره برای ابتلا به سرطان سینه می باشدو
در زنان 70 ساله به بالا خطر ایجاد سرطان سینه کاهش می یابد اما با این حال توصیه می شود تست های ماموگرافی به صورت سه سال یکبار انجام شود.


 1020,    21  اسفند  1396 ,   مقالات
Super User

مهندس رضا محمودزاده

دارای مدرک فوق لیسانس نرم افزار 

با سالها تجربه برنامه نویسی برای سازمان های و شرکتهای  دولتی و خصوصی

طراحی و راه اندازی انواع وب سایت های شرکتی ، اطلاع رسانی، شخصی و..

طراحی و راه اندازی انواع فروشگاه های آنلاین

سالها تجربه در راستای نرم افزار های پزشکی

نظر دادن

درباره ما

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام  مطرح نمایید تا در اسرع وقت و بصورت شبانه روزی به سوالات شما پاسخ داده شود.

 

آخرین مقالات

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین مطالب ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1
تلفن :  : 4_22815603_021
فکس : 89775393_021