تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1 _تلفن : 4_22815603_021

       

مقالات

ماموگرافی

ماموگرافی

ماموگرافی یک روش تصویر برداری اشعه ایکس است که برای تشخیص زود هنگام سرطان وسایر بیماری های سینه استفاده می شود.

در طول ماموگرافی تکنسین از بیمار می خواهد که تمامی لباس ها و جواهرات را از نیم تنه ی بالای خود بردارد و سپس در مقابل یک دستگاه اشعه ی ایکس ماموگرافی بایستد.سپس سینه ی بیمار روی یک صفحه تخت قرار داده می شود و توسط یک صفحه موازی دیگر فشرده می شود. پس ا ز آن یک دستگاه تولید کننده ی اشعه ی ایکس یک انفجار کوچک از اشعه ی ایکس ایجاد می کند که این اشعه از پستان عبور می کند و به دستگاه گیرنده (یا اشکار ساز ) که در طرف دیگر قرار دارد منتقل می شود.

دستگاه گیرنده یا آشکار ساز می تواند یک فیلم عکاسی باشد که تصویری از اشعه ی ایکس را روی خود جای می دهد یا می تواند آشکار ساز دیجتال باشد.
ماموگرافی دیجیتال تصاویر را به جای یک فیلم روی یک کامپیوتر ذخیره می کنند که می توان به راحتی آن را با دیگر متخصصین به اشتراک گذاشت .
فشرده سازی و پهن کردن سینه باعث می شود که علائم غیر عادی کوچک نیز مشاهده شود.به علاوه این فشرده کردن باعث می شود تا میزان تار شدن تصویر که می تواند ناشی از حرکت بیمار باشد کاهش یابد.
در فیلم های ماموگرافی بافت های با چگالی کم مانند ،چربی ها نیمه مات هستند یعنی سایه های تیره ی خاکستری که در حال نزدیک شدن به پس زمینه سیاه هستند.در حالی که بافت های با چگالی بالا مانند بافت های پیوند ،غشا و یا تومور ها در پس زمینه خاکستری به رنگ سفید تری دیده می شوند.
ماموگرافی سه بعدی:
تاموتی سنتز ( (Tomosynthesisپستان دیجتال که به عنوان ماموگرافی سه بعدی شناخته شده است یک روش تایید شده توسط FDA برای غر بالگری سر طان سینه است که در آن اشعه ایکس از زوایای مختلفی به پستان تابیده می شود تا سطح مقطع نازک تری تولید کنند.
نمایش سه بعدی از پستان شبیه به تصاویر سه بعدی ایجاد شده  توسط تکنولوژی CT استاندارد است. تفاوت تاموتی سنتز از تکنولوژی CT استاندارد در کاهش قابل توجه میزان اشعه ایکسی است که در حین عملیات از سینه عبور داده می شود و به این ترتیب سایر قسمت های دیگر قفسه سینه که ممکن است در معرض پرتو اشعه ایکس قرار بگیرند به طرز چشم گیری کاهش می یابند. از این رو دوز اشعه ی ایکس در تاموتی سنتز شبیه به مقداری است که در ماموگرافی دو بعدی وجود دارد.
در توماتی سنتز از اشعه ی ایکس با دوز بسیار کم استفاده می شود اما در حال حاضر در اغلب موارد علاوه بر استفاده از توماتی سنتز از ماموگرافی دو بعدی هم استفاده می شود که در کل باعث می شود  دوز بالاتری از اشعه ی ایکس نسبت به ماموگرافی استاندارد به بدن بیمار تابیده شود.
ارزیابی های اولیه ماموگرافی سه بعدی نشان دهنده ی تشخیص بهتر سرطان های پستان نسبت به ماموگرافی دو بعدی می باشد با این حال در مقیاس های بزرگ در مطالعات تصادفی هنوز از ماموگرافی های دو بعدی استفاده می کنند. بنابراین محققان با اطمینان کامل نمی دانند که آیا ماموگرافی سه بعدی بهتر از ماموگرافی استاندارد است یا نه.
محدودیت های ماموگرافی:
برای انواع خاصی از سینه ها تفسیر، تصویر ماموگرافی می تواند کار دشواری باشد و این به دلیل وجود تنوع بالای انواع بافت سینه در زنان است.
سینه هایی که بافت ضخیم تری دارند تصویر های پیچیده تری دارند و تشخیص تومور در آن ها کار دشواری است.
در موارد بسیار خاص تنها استفاده از اشعه ی ایکس ماموگرافی برای تشخیص تومور کافی نیست ودر این گونه موارد برای افزایش دقت و حساسیت تست علاوه بر ماموگرافی از سنو گرافی و MRI نیز استفاده میکنند. اخیرا نشان داده شده است که یک نوع پزشکی هسته ای به نام تصویر برداری مولکولوی پستان MBI می تواند جایگزین موثر و ارزان  MRIبه منظور روشن شدن نتایج آزمایش در بیماران مبتلا به سرطان که دارای سین های چگال (یا سینه های با بافت ضخیم) هستند، باشد.
درطول  MBI ملکول های  رادیو اکتیو به بیمار تزریق می شوند که این ملکول ها توسط سلول های سرطانی جذب می شوند.
سپس دوربین های ویژه ای که رادیو اکتیو را تشخیص می دهند برای نشان دادن این سلول های سرطانی در بافت پستان استفاده می شوند.
خطرات موجود:
از آنجایی که در طول ماموگرافی از اشعه ی ایکس برای ایجاد تصویر استفاده می کنند ، بیماران در معرض مقدار کمی از این پرتو های یونیزه شده قرار می گیرند.اما برای بسیاری از بانوان مزایای ماموگرافی منظم خیلی بیشتر از خطری است که به علت آن مقدار از اشعه ی ایکس ممکن است ایجاد شود.
خطر آسیب دیدن از اشعه ی ایکس در زنان جوان زیر چهل سال بیشتر است اما در برخی موارد استفاده از ماموگرافی برای تشخیص سرطان زیر چهل سال به ریسک ناشی از آسیب آن مقدار از پرتوهای ایکس ارجحیت دارد.

ماموگرافی


 1094,    05  اسفند  1396 ,   مقالات
Super User

مهندس رضا محمودزاده

دارای مدرک فوق لیسانس نرم افزار 

با سالها تجربه برنامه نویسی برای سازمان های و شرکتهای  دولتی و خصوصی

طراحی و راه اندازی انواع وب سایت های شرکتی ، اطلاع رسانی، شخصی و..

طراحی و راه اندازی انواع فروشگاه های آنلاین

سالها تجربه در راستای نرم افزار های پزشکی

نظر دادن

درباره ما

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام  مطرح نمایید تا در اسرع وقت و بصورت شبانه روزی به سوالات شما پاسخ داده شود.

 

آخرین مقالات

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین مطالب ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1
تلفن :  : 4_22815603_021
فکس : 89775393_021