تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1 _تلفن : 4_22815603_021

       

مقالات

سونوگرافی_تصویر سلامتی

سونوگرافی_تصویر سلامتی

پزشکان از سونوگرافی در مردان، زنان و کودکان جهت دستیابی به اطلاعات پیشرفته ای در مورد فعالیت های درونی استفاده می کنند.

در حقیقت، پس از آزمایش های اشعه ایکس، سونوگرافی یکی از پرکاربردترین روش های تشخیص تصویری در حال حاضر می باشد.

با استفاده از سونوگرافی، دکترها قادر به تشخیص و بررسی شرایط گوناگون سلامت زنان از قبیل بیماری های قبلی، اختلالات پستان و چندین بیماری زنان هستند.
سونوگرافی هم چنین قادر به تشخیص شرایط مختلف سلامت مردان نظیر بیماری های قلبی تا تاهنجاری های غده پروستات و بیضه ها می باشد. در ارتباط با کودکان، پزشکان معمولاً از سونوگرافی برای تشخیص انواع بیماری ها و اختلالات استفاده می کنند. پزشکان ممکن است از سونوگرافی برای بررسی دستگاه گوارش کودک جهت تشخیص علائم آپاندیس یا اسکلت و ساختوار استخوان نوزاد جهت شناخت بیماری های مادرزادی استفاده می کنند. آزمایش سونوگرافی سر می تواند منجر به شناسایی و تشخیص بیماری هیدروسفالی (آب در مغز)، هموراژ درون جمجه (خونریزی در جمجه) و سایر بیماری های در سر شود.
با وجود سیستم های پیشرفته و تکنولوژی های امروزی، سونوگرافی (اولتراسوند) یک علم است که بر روی موج صوتی ساده ساخته می شود. در سونوگرافی پرتوی امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن بیمار تابیده می شود، که در نهایت تصاویر رنگی ارائه می دهد که اطلاعات پزشکی بالایی به پزشکان می دهد. بیماری های قلبی، سکته مغزی، اختلالات موجود در شکم یا سیستم تولید مثل، سنگ صفرا، آسیب کبدی، سنگ کلیه بیماری هایی هستند به کمک سونوگرافی قابل تشخیص می باشند.
سونوگرافی روشی امن و مقرون به صرفه می باشد که قابل حمل نیز می باشد. بیماران ضعیف، کسانی که قادر به رفتن به مطب سونوگرافی و رادیولوژی و تراکم استخوان نمی باشند، می توانند از دستگاه سونوگرافی قابل حمل استفاده کنند. سونوگرافی به دکترها کمک می کند تا پزشکان تشخیص بهتری داشته باشند. سونوگرافی یکی از موثرترین ابزارها برای رسیدن به سلامتی است.
موارد استفاده سونوگرافی
زنان و زایمان
پزشکان از سونوگرافی برای تشخیص طیف وسیعی از بیماری های خانم ها استفاده می کنند. مثلاً برای افراد مبتلا به درد لگن، سونوگرافی می تواند به عنوان قسمتی از تشخیص استاندارد آن برای یافتن یا رد کردن بیماری هایی مانند خونریزی داخلی، بیماری های التهابی لگن، توده لگن و آندومتریوز استفاده شود.
اگر پزشکان به هر کدام از این بیماری ها شک کنند، انجام آزمایش سونوگرافی می تواند این نگرانی را تأیید یا شناسایی کند. سونوگرافی می تواند به مسائل مربوط به ناباروری کمک کند. سیستم های سونوگرافی با وضوح بالاتر به پزشکان اجازه می دهد تا به طور مطمئن سیستم رشد باروری را در مراحل اولیه رشد جنین در فرآیند باروری نظارت و بررسی کنند.
بارداری
سونوگرافی می تواند در بارداری با ریسک بالا کارآمد باشد. پزشکان با بررسی اندازه دهانه رحم می توانند زمان زایمان را پیش بینی کنند.
سونوگرافی جنین
بدلیل اینکه سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر آن استفاده می کند، ثابت شده است که برای مادر و جنین ایمن می باشد. معاینه کامل جنین با استفاده از سونوگرافی شامل تصویر برداری سر نوزاد، قلب، کلیه ها، ستون فقرات، معده، بند ناف، مثانه و جفت کودک برای تعین وجود اختلافات است. این بررسی و معاینات جنین ها می تواند برای بررسی احتمال تولد چند قلو، روش های غیر معمول استفاده شود و اگر کودک در رحم به درستی قرار گرفته باشد می توان جنسیت جنین را با سونوگرافی تشخیص داد. با اندازه گیری جنین، پزشک می تواند سن بارداری جنین را جهت کمک به زایمان تعیین کند.
در بعضی موارد، در اواسط سه ماهه اول بارداری، یک معاینه ویژه با استفاده از یک مبدل درون واژنی ممکن است انجام شود تا شرایط خاصی را که به راحتی با روش های معمول قابل شناسایی نیست، بیش تر بررسی گردد.
سونوگرافی سینه (پستان)
پس از سرطان پوست، سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در میان زنان است. با توجه به بنیاد سرطان Susan G.Komen سالانه در ایالات متحده امریکا حدود 200 هزار زن مبتلا به سرطان سینه تهاجمی و 64 هزار زن مبتلا به سرطان سینه غیر تهاجمی تشخیص داده می شوند. بیش از 2000 مورد در آقایان شناسایی شده اند که دچار سرطان سینه شده اند. داده ها نشان می دهد که 95 درصد بیمارانی که سرطان را در اوایل بیماری تشخیص داده اند، از میزان شانس بیشتری نسبت به افرادی که سرطان در مراحل بعدی شناسایی می شوند برخوردارند.
به عنوان یک مکمل برای ماموگرافی، سونوگرافی می تواند جهت تصویر برداری اولیه سینه برای زنان زیر 40 سال که دارای سینه های متراکم، ایمپلنت باشد. سونوگرافی هم چنین به پزشکان کمک می کند تا توده هایی را که در ماموگرافی شناسایی شده اند را به صورت دقیق تر تشخیص دهند. اگر شما بالای 35 سال سن دارید، پزشکان پیشنهاد می کنند که سالانه تست سونوگرافی سینه را انجام دهید.
بیماری قلبی
به گفته انجمن قلب امریکا، بیماری قلبی و عروقی علت اصلی مرگ در سراسر جهان است که سالانه حدود 3/17 میلیون نفر به دلیل بیماری قلبی و عروقی فوت می کنند. با استفاده از سونوگرافی، پزشکان می توانند با تصویر برداری از قلب بیمار میزان آسیب، نقص مادرزادی یا اختلالات ارثی را تصویر برداری کنند.
سرطان پروستات
با توجه به بنیاد سرطان پروستات، سرطان پروستات شایع ترین سرطان غیر پوستی در میان مردان آمریکایی است و در طی یک دوره زندگی 7/1 افزاد را تحت تأثیر قرار می دهد. سال ها بعد، نژاد آفریقایی امریکایی و سابقه خانوادگی سرطان پروستات، شانس افراد را برای مبتلا به این بیماری افزایش داد.
همانند سایر سرطان هایی که علت آن ناشناخته است، تشخیص زودهنگام سرطان ارشمند ترین سلاح در این نبرد است. اگر مشکلی در پروستات وجود داشته باشد، سونوگرافی می تواند به پزشک و رادیولوژیست اجازه می دهد تا یک نمونه بافت از نواحی پروستات انتخاب نماید.

سونوگرافی

سنجش تراکم استخوان

ماموگرافی


Super User

مهندس رضا محمودزاده

دارای مدرک فوق لیسانس نرم افزار 

با سالها تجربه برنامه نویسی برای سازمان های و شرکتهای  دولتی و خصوصی

طراحی و راه اندازی انواع وب سایت های شرکتی ، اطلاع رسانی، شخصی و..

طراحی و راه اندازی انواع فروشگاه های آنلاین

سالها تجربه در راستای نرم افزار های پزشکی

نظر دادن

درباره ما

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام  مطرح نمایید تا در اسرع وقت و بصورت شبانه روزی به سوالات شما پاسخ داده شود.

 

آخرین مقالات

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین مطالب ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1
تلفن :  : 4_22815603_021
فکس : 89775393_021